+ 48 533 080 044

Budowa domu w 2021 – na co zwrócić uwagę?

Planujesz budowę domu? Pierwszego stycznia 2021 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące konstruowania budynków, w tym domów jednorodzinnych. Co musisz wiedzieć, zanim kupisz projekt i rozpoczniesz budowę? Jak wybudować dom zgodnie z przepisami budowlanymi? Sprawdź, czym są oraz na czym polegają nowe warunki techniczne 2021.

Zaostrzenie prawa budowlanego od 2021 r. przynosi ze sobą wiele zmian. Znowelizowane rozporządzenie, znane jako norma bądź standard energetyczny WT2021, jest ostatnim krokiem w procesie przekształcania polskich domów w obiekty pasywne, czyli budynki mające zapotrzebowanie na energię do ogrzewania poniżej 15 kWh/m2/rok, bądź energooszczędne.

Każdy nowo powstający budynek musi spełnić szereg wymagań. Przepisy budowlane 2021 dotyczą przede wszystkim trzech, podstawowych obszarów:

– zwiększenie energooszczędności elementów wykorzystywanych do budowy domu,

– modernizację kotłów grzewczych,

– ograniczenie zapotrzebowania budynku w energię pierwotną.

Oznacza to grubsze izolacje podłóg, ścian i dachu, wykorzystanie energooszczędnych drzwi i okien, a także instalacje działające na bazie odnawialnych źródeł energii. Najważniejsze wyznaczniki, które wpływają na obecny proces projektowania i konstruowania domów to:

  • roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię (Ep)

Znowelizowane rozporządzenie (dyrektywa dla członków UE) dotyczy przede wszystkim zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą budynków. Wartość rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia nie może przekroczyć 70 kWh/m2 dla budynku jednorodzinnego (wcześniej 95 kWh/m2).

  • współczynnik przewodzenia ciepła (U)

Istotną kwestię stanowi również ocieplenie budynku. Zgodnie z nowymi przepisami ściany zewnętrzne muszą posiadać współczynnik przewodzenia ciepła (U) równy bądź niższy 0,2 W/m2K (wcześniej 0,23 W/m2K). W przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych parametr ten odpowiednio do 0,9 W/m2K (poprzednio 1,1 W/m2K), a dla okien połaciowych – 1,1 W/m2K (wcześniej 1,3 W/m2K).

Jak sprostać nowym wymaganiom WT 2021?

Nowe standardy zmuszają inwestorów do korzystania z bardziej nowoczesnych systemów ogrzewania budynku – tradycyjne kotły węglowe, olejowe czy gazowe nie spełniają restrykcyjnym norm. Przepisy dotyczą również starych budynków, które po 2021 r. będą przechodziły modernizację. Chcąc spełnić wymagania dyrektywy, powinniśmy zainwestować w odnawialne źródła energii lub zakup nowoczesnego kotła grzewczego – niskoemisyjnego, wykorzystującego bardziej konwencjonalne źródła ciepła, np. kocioł na biomasę. Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie pompy ciepła oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, które również pozwalają na obniżenie wartości wskaźnika EP do wymaganej wielkości. Obecnie ceny zakupu oraz instalacji pomp ciepła czy też fotowoltaiki są dużo niższe niż jeszcze parę lat temu, czyniąc je przystępnymi dla każdego. Krótko mówiąc, im większy udział energii odnawialnej, tym łatwiej uzyskać wskaźniki wymagane przez WT 2021.

 

Myśląc przyszłościowo, warto przygotować również przyłącze do stacji ładowania pojazdów oraz ładowarkę samochodową. Patrząc na rozwój elektromobilności, wiele wskazuje na to, że w perspektywie kilku lat w większości będziemy właścicielami aut elektrycznych. Uwzględnienie już dziś tych elementów w projekcie budynku, pozwoli na oszczędność kosztów w przypadku montażu i konieczności przebudowy koncepcji domu w najbliższej perspektywie.

Sposoby poprawy bilansu energetycznego domu

Chcąc poprawić bilans energetyczny domu, warto również zdecydować się na rekuperację wody i rekuperację powietrza. Pierwsze rozwiązanie ma na celu odzyskanie ciepła z wody szarej, czyli wody z wanny łazienkowej czy prysznica, zmywarki i pralki. Polega na tym, ze odpływająca zużyta woda przepływa przez wymiennik ciepła i podgrzewa wodę określaną jako „ciepła woda użytkowa”. Rekuperacja powietrza, czyli odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej, to z kolei wymiana zużytego, brudnego powietrza w domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Bezproblemowa dostępność, ale coraz drożej

W sklepach i hurtowniach budowlanych znaleźć można mnóstwo materiałów spełniających wymagania WT 2021: pustaki ocieplone wełną mineralną, specjalne zaprawy, które ograniczają mostki termiczne oraz unowocześnione materiały termoizolacyjne takie jak: styropian i wełna mineralna, czy produkty termoizolacyjne np. różnego rodzaju pianki. W przypadku stolarki okiennej rekomendowane są okna, które zawierają dobrze izolowane pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi czy tzw. okna dwukomorowe. Skrzydła drzwi zewnętrznych powinny być wypełnione materiałem termoizolacyjnym z ciepłymi, przerywającymi przewodzenie przekładkami w profilach ram i ościeżnicy oraz progach.

Jednak problem w wielu przypadkach stanowią ceny – koszt budowy jednorodzinnego domu w porównaniu do okresu sprzed 2–3 lat wzrósł już o 20–25 proc. A to nie koniec podwyżek, kwoty niektórych materiałów aktualizowane są z tygodnia na tydzień.

 

Choć dla inwestorów indywidualnych nowe prawo budowlane oznacza większą kwotę potrzebną na starcie, to dom wykonany zgodnie z normą WT2021 będzie potrzebował dużo mniej pieniędzy na ogrzanie, dostarczenie prądu czy podgrzanie wody. Warto podkreślić, że warunki techniczne od 2021 dotyczą wszystkich nowopowstałych budynków, bez wyjątku. Jeśli myślisz o własnym domu, warto zadbać o wszystkie wymogi techniczne już na etapie zakupu projektu.

Scroll to top