+ 48 533 080 044

Antresola – czy warto mieć ją w domu?

Antresola w domu to dobry sposób na urozmaicenie wnętrza domu. Dzięki otwarciu części stropu parteru zyskujemy efektowną przestrzeń o wysokości dwóch pięter, na której możemy urządzić salon wypoczynkowy lub jadalnię. Czy warto mieć antresolę w domu? Jak ją dobrze zaprojektować?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym właściwie jest antresola. To jeden z najbardziej praktycznych i efektownych sposobów na wykorzystanie nieużytkowanej przestrzeni między kondygnacjami – w salonie, przedpokoju bądź innym pomieszczeniu.

Według polskiego prawa budowlanego:

Antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

Aby mówić więc o antresoli, muszą być jednocześnie spełnione 4 warunki:

1. Antresola musi znajdować się bezpośrednio nad kondygnacją lub pomieszczeniem, z którego została wydzielona.
2. Powierzchnia antresoli musi być mniejsza niż powierzchnia kondygnacji lub pomieszczenia, z którego została wydzielona.
3. Antresola nie może być zamknięta przegrodami (ścianami) od strony wnętrza, z którego została wydzielona.
4. Antresola musi być wydzielona z jednoprzestrzennej kondygnacji lub jednoprzestrzennego pomieszczenia.

Co ważne, kiedy wszystkie z wymienionych powyżej warunków zostaną spełnione, budowa antresoli nie wymaga pozwolenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wznoszenie półpiętra powoduje konieczność przesunięcia ścianek działowych.

Konstrukcja antresoli
Najbardziej popularne antresole to te wykonywane z drewna. Ich ogromną zaletą jest łatwość konstrukcji, dzięki czemu składanie czy późniejsze modernizowanie nie stanowi większej trudności. Antresole stalowe cechuje za to lepsza wytrzymałość i trwałość – tak stworzone półpiętro długo nie będzie wymagać remontu. Podobną solidnością charakteryzują się antresole żelbetonowe, lecz ten materiał mocno utrudnia samodzielne wzniesienie konstrukcji, a konstrukcja musi być zaplanowana już na etapie budowy domu. Poszycie podłogi antresoli może stanowić np. odpowiednio zaizolowana akustycznie płyta OSB.

Wygodna wysokość antresoli
Wysokość antresoli warunkuje tak naprawdę jej przeznaczenie i wygodę użytkowania. Wysokość pokoju przeznaczonego do zbudowania antresoli powinna wynosić minimum 4,6 metra. Pozwala to na budowę nad wybranym fragmentem parteru przestrzeni o wysokości około 2 metrów, niewymuszające pochylonej sylwetki. Jej przeznaczenie może być wówczas dowolne: przestrzeń do pracy, dodatkowa sypialnia czy biblioteczka. Może również stanowić niemal pełnowartościowe piętro z kilkoma pomieszczeniami, doświetlonymi oknami połaciowymi. Jeśli antresola ma być wyłącznie miejscem do spania i zdecydujemy się na materac bez ramy łóżka, to minimalna jej wysokość musi wynosić 1,5 m. W takim przypadku w pomieszczeniu lub kondygnacji, z których wydzielmy antresolę, wystarczy około 3,70 m wysokości.

Wentylacja i oświetlenie
Gdy w miejscu przewidzianym na antresolę nie znajdują się żadne okna, ważne jest, aby zapewnić odpowiedni system wentylacyjny: mechaniczny lub ewentualnie standardową kratkę. Brak oddzielnego układu cyrkulacyjnego może być przyczyną rozwoju pleśni na ścianach, jak i przedmiotach znajdujących się na antresoli. Kolejną istotną kwestią jest oświetlenie. Osobne źródło światła jest niezbędne, szczególnie jeśli antresola ma pełnić funkcję biura. Warto również dokładnie przemyśleć kwestię rozlokowania włączników oraz gniazdek zasilających. Zamontowanie włączników światła zarówno u podnóża, jak i szczytu prowadzących na antresolę schodów jest kluczowe.

Czy warto mieć antresolę w domu?
Antresola pasuje do każdego rodzaju wnętrza, z zastrzeżeniem, że pozwalają na to warunki techniczne. W dużych przestronnych pomieszczeniach loftowych antresola świetnie sprawdzi się jako urozmaicenia aranżacji. Z kolei w małych wnętrzach będzie pełnić przede wszystkim funkcje użytkowe, ale jej aranżacja prezentuje się bardziej przytulnie. A jakie są jej wady? Budowa antresoli to dodatkowe koszty do projektu domu. Problematyczne może być również ogrzewanie wysokiego wnętrza. Na dole należy przewidzieć zwiększoną moc grzewczą i odpowiednie rozmieszczenie grzejników, bo ciepło będzie zawsze uciekać do góry. Jednak możliwość wygospodarowania dodatkowych pokoi, biura bądź sypialni niesie ze sobą duży komfort, natomiast nowoczesny charakter antresoli nada domowemu wnętrzu prawdziwego uroku.

Scroll to top