+ 48 533 080 044

Domy energooszczędne. Po czym poznać projekt domu taniego w eksploatacji?

Planujesz budowę domu? Wybierz projekt budynku energooszczędnego, którego podstawowym założeniem jest obniżenie kosztów eksploatacji. Ale nowoczesny dom to nie tylko mniejsze rachunki związane z jego użytkowaniem, tego typu projekt wpisuje się w aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Po czym poznać, że dom będzie tani w eksploatacji? I czym właściwie się on charakteryzuje?

Dom energooszczędny to budynek o obniżonym zapotrzebowaniu na energię, którego celem jest zminimalizowanie strat ciepła. Budowa tego typu domu wykorzystuje wiele ekologicznych rozwiązań, takich jak ciepło z gruntu, ogrzewanie elektryczne, energooszczędna wentylacja, energia odnawialna, w tym panele słoneczne. Głównym założeniem niskoemisyjnych budynków jest obniżenie rachunków za prąd w zgodzie ze środowiskiem, dlatego ich projekt powinien być bardzo dobrze przemyślany i uwzględniać wszystkie najważniejsze parametry.

Kubatura budynku

Istotnym elementem domu energooszczędnego jest kubatura budynku, czyli mierzona w m³ pojemność domu. Najprościej mówiąc jest to ilość powietrza znajdującego się w budynku, które będzie należało ogrzać w okresie zimowym. Co za tym idzie, im mniejsza kubatura budynku, tym tańsza będzie jego eksploatacja i niższe rachunki za ogrzewanie.

Prosta bryła

Podstawą każdego domu energooszczędnego jest prosta bryła. W projektach domów tanich w eksploatacji nie znajdziemy elementów czy części, które wystają poza obręb sześcienny budynku, takich jak balkony. Bryła powinna być możliwie jak najbardziej zwarta, ilość ścian zewnętrznych powinna być zminimalizowana do minimum.

Konstrukcja dachu

Również dach domu energooszczędnego powinien być możliwie jak najprostszy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednospadowy, tak zwany pulpitowy. Umożliwia on wybudowanie domu z jedną ścianą o powierzchni większej od pozostałych, która będzie usytuowana od południa. Z kolei ściana mająca mniejszą powierzchnię będzie usytuowana od północy, gdzie zyski od nasłonecznienia nie występują. Dobrze sprawdzi się również dach dwuspadowy. Ograniczenie powierzchni połaci dachowych pozwala ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie bezpośrednio przekłada się na energooszczędność budynku.

Usytuowanie względem stron świata

Projekt domu energooszczędnego powinien zakładać również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Optymalnym rozwiązaniem jest zlokalizowanie tzw. strefy dziennej po stronie południowej, dzięki czemu uzyskamy efekt naturalnego dogrzania oraz doświetlenia najczęściej użytkowanych pomieszczeń. Południowa ściana powinna zawierać duże przeszklenia, które umożliwią promieniom słonecznym dotarcie do budynku.

Układ pomieszczeń

Bardzo ważny jest także podział domu na strefy funkcjonalne, czyli rozplanowanie pomieszczeń według ich funkcjonalności. Pomieszczenia o funkcji pomocniczej typu garderoba, kotłownia czy garaż powinny znajdować się od strony północy, a chcąc zoptymalizować zużycie energii warto utrzymywać w nich trochę niższą temperaturę niż w strefie dziennej.

Materiały budowlane

Budowa domu energooszczędnego wymaga materiałów budowlanych gwarantujących odpowiednią izolację, najlepiej sprawdzą się kamień, cegła lub beton, które posiadają dużą masę termiczną i skutecznie chronią budynek przed utratą ciepła, ograniczając zużycie energii elektrycznej. Chcąc zadbać o niski współczynnik utraty ciepła, należy postawić na wysokiej jakości materiały do ocieplenia budynku. Izolacja termiczna to ważny aspekt, w przypadku domów energooszczędnych warstwa styropianu lub wełny mineralnej powinna mieć minimum 20 cm. Wybierając okna, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Za okna energooszczędne można uznać stolarkę okienną, której Uw wynosi mniej niż 1 W/(m2K). Warto podkreślić, że duże przeszklenia od podłogi do sufitu w pomieszczeniach, w których zależy nam na komfortowej temperaturze, będą przynosiły też duże straty ciepła. Jedynie od strony południowej zostaną one zrekompensowane większymi zyskami od nasłonecznienia.

Energooszczędny dom z darmową energią

Budując energooszczędny dom, nie można również zapomnieć o kwestii zastosowania w nim rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną, tj. instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii i pompa ciepła. Duet pompa ciepła i fotowoltaika nie tylko zaspokaja zapotrzebowanie na ogrzanie nieruchomości i wody użytkowej, ale i na energię elektryczną. Poza sezonem grzewczym dzięki energii słonecznej pompa ciepła skutecznie chłodzi pomieszczenia. Korzyści z posiadania obu tych urządzeń są ogromne – dają możliwość zarządzania komfortem cieplnym, są ekologiczne, nie bez znaczenia są także oszczędności płynące z niezależności energetycznej.

 

Szacuje się, że koszty budowy domu energooszczędnego są o około 1/3 wyższe niż domu o takiej samej kubaturze i według analogicznego projektu stawianego w tradycyjnej technologii. Uwarunkowane to jest koniecznością przygotowania precyzyjnej dokumentacji projektowej, stosowania odpowiednich technologii i dedykowanych materiałów budowlanych oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednak różnica w koszcie budowy tradycyjnego domu i taniego w eksploatacji z roku na rok zmniejsza się. Warto zainwestować w energooszczędny dom i nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska, ale także zadbać o własny portfel. Tym bardziej, że budynki tego typu powoli stają się coraz bardziej popularne, nie tylko na Zachodzie, gdzie są standardem budowniczym, lecz również w Polsce.

Scroll to top