+ 48 533 080 044

Mikrocement – pomysł na wykończenie ścian i podłóg

Mikrocement cieszy się coraz większą popularnością w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekskluzywnych rozwiązań podłogowych. Ta cienka powłoka służy jako dekoracyjne, a jednocześnie trwałe wykończenie ścian, podłóg, a nawet schodów. Ponadto mikrobeton można niemal dowolnie kształtować i barwić, co umożliwia jego wszechstronne zastosowanie.

Mikrocement, czyli sztuczny materiał, zwany też mikrobetonem lub nanocementem, uzyskuje się w wyniku wymieszania dwóch składników – cementu i substancji polimerowej. Połączenie tych półproduktów w odpowiednich proporcjach pozwala stworzyć wytrzymały budulec o zagęszczonej strukturze. Cechuje go wysoka odporność na uderzenia mechaniczne, nie ulega uszkodzeniom po kontakcie ze stosowanymi powszechnie środkami chemicznymi do czyszczenia, a powierzchnia mikrocementu nie przebarwia się w wyniku długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Przystępna cena mikrobetonu w porównaniu do innych surowców sprawia, że jest on ciekawą alternatywą dla tradycyjnych sposobów wykończenia domu czy mieszkania. To idealna propozycja dla osób pragnących stworzyć nowoczesne, eleganckie i niepowtarzalne wnętrza.

Wyjątkowa i ekskluzywna podłoga

Największą popularnością cieszą się posadzki mikrocementowe. Powłoka z mikrobetonu jest jednolita, nie ma fug. Może być bardzo gładka, jeśli zostanie wyszlifowana, albo strukturyzowana, gdy obrobi się ją wybranym narzędziem. Ponadto powłoka mikrocementu może być barwiona, również tak, żeby uzyskać efekt przecierek. Dzięki zmiennym odcieniom kolorystycznym, taka podłoga wygląda niezwykle atrakcyjnie. Grubość powłok z mikrocementu wynosi około 2–3 mm. Są więc bardzo cienkie i lekkie, ale równocześnie, co trzeba podkreślić, niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, chemię gospodarczą. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu. Pielęgnacja posadzki z nanocementu nie wymaga stosowania specjalistycznych środków chemicznych – wystarczy dbać o nią podobnie jak o parkiet z drewna, a jej efekt wizualny można dodatkowo podkreślić poprzez regularne woskowanie. Podłoga pokryta nanocementem prezentuje się najlepiej w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Sprawdzi się zarówno w takich przestrzeniach jak salony, łazienki, kuchnie, sypialnie czy schody.

Dekoracyjne wykończenie ścian

Mikrobeton dzięki wysokiej trwałości i elegancji sprawdza się idealnie jako wykończenie posadzek, ale jest równocześnie tak uniwersalny, że można stosować go także jako betonowe wykończenie ścian oraz sufitów, nadając im strukturalny charakter. Mikrocement doskonale zastępuje surowy beton, a przy tym jest łatwiejszy w aplikacji i utrzymaniu czystości, bardziej wytrzymały, a co ważne nie przyjmuje wody. Dzięki temu, że gwarantuje całkowitą szczelność ścian w pomieszczeniach mokrych, świetnie sprawdzi się na przykład do wykonania betonowej ściany pod prysznicem. Dodatkowym atutem nanocementu są właściwości adhezyjne, stąd też można stosować go bezpośrednio na prawie każde podłoże: mineralne, z płyt gipsowo-kartonowych czy bezpośrednio na płytki ceramiczne. Mikrocement można wykorzystać na dekorację ściany z telewizorem, ułożyć w kuchni nad blatem, w łazience nad wanną, a także można nim pokryć blat kuchenny czy obudowę kominka. Dzięki dodatkowym warstwom barwiącym, ściana z mikrocementu może mienić się odcieniami złota, srebra lub innych kolorów, jak również imitować kamienie czy posiadać na swojej powierzchni oryginalne wzory.

Jak przygotować podłoże pod mikrocement?

Mikrocement jest stosunkowo prosty do zastosowania, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania powierzchni, tak aby była idealnie równa. W tym celu przed rozpoczęciem prac należy wypełnić wszelkie pęknięcia oraz usunąć nierówności. Znaczenie ma również odpowiednia temperatura – nanocement najlepiej aplikować w temperaturze 15°C–25°C. Niższa spowoduje, że powierzchnia nie ulegnie związaniu, z kolei w wyższej będzie zastygać zbyt szybko, by móc nanieść ewentualne poprawki. Istotną kwestią jest także poziom wilgoci w pomieszczeniu – nie powinien przekraczać 5%. Warto wspomnieć także, że mikrocementu nie można aplikować na naturalne drewno, jeśli nie jest ono odpowiednio wysezonowane i może się jeszcze kurczyć w wyniku oddawania wilgoci, a także nie powinno nakładać się na posadzki zniszczone i mocno popękane, mokre czy stale wilgotne.

Mikrocement posiada olbrzymi potencjał aranżacyjny, dzięki czemu możesz urządzić swoje wnętrze stylowo, równocześnie zapewniając ścianom oraz podłogom wytrzymałe pokrycie. Świetnie sprawdzi się między innymi w wystroju industrialnym czy wnętrzach loftowych, gdzie króluje minimalizm, a powierzchnie ścian zachowują jednokolorową, jasną strukturę bez nadmiernej liczby różnorodnych ozdób.

Scroll to top