+ 48 533 080 044

Podłoga w garażu – jaki rodzaj posadzki wybrać?

Jednym z ważnych elementów domu jest zintegrowany z nim garaż, który zazwyczaj służy nie tylko jako miejsce do parkowania samochodu, ale też wykorzystywany jest jako schowek czy warsztat. Podłoga w garażu jest dużym wyzwaniem – musi być odporna na ścieranie oraz na uszkodzenia mechaniczne. Jaka sprawdzi się najlepiej?

Posadzka w garażu jest nieustannie narażona nie tylko na działanie dużych obciążeń, ale też ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Ziemia, piasek, kamyki, śnieg z solą, woda oraz inne czynniki – oto, z czym musi mierzyć się każdego dnia. Dlatego do jej wykonania warto zastosować wysokiej jakości materiał, aby mogła nam służyć jak najdłużej.

Idealna posadzka w garażu to:

– odporna na obciążenia – to z pewnością najważniejszy parametr podłogi w garażu, w końcu będziemy wjeżdżać na nią ciężkimi samochodami.

– odporna na uszkodzenia mechaniczne – musi być na tyle wytrzymała, by nie powstały na niej ubytki i zarysowania, kiedy upadnie na nią coś ciężkiego.

– antypoślizgowa – zabezpieczająca przed upadkami.

– mrozoodporna – nawet ogrzewana posadzka w garażu będzie narażona na działanie niskich temperatur, dlatego ważne jest aby w takich warunkach materiał nie niszczał i nie tracił swoich właściwości.

– plamoodporna – warto również, aby nie wchłaniała łatwo zabrudzeń i można ją było łatwo wyczyścić.

Co na podłogę w garażu?

Zanim wybierzemy idealny materiał na podłogę w garażu, należy wziąć pod uwagę na jakim podłożu ma powstać, jakie będą jej wymiary, ile i jak ciężkich samochodów będzie na niej stało oraz jak często będą wjeżdżały i wyjeżdżały. Istotne jest również to, czy garaż będzie również pełnił inne funkcje, np. warsztatu lub pomieszczenia do przechowywania. Znaczenie ma też budżet, jaki chcemy przeznaczyć na powstanie garażowej posadzki. podłogi w garażu najczęściej robimy z kilku rodzajów materiałów, różniących się ceną, łatwością położenia oraz późniejszą konserwacją.

– wylewka z betonu

Tego typu podłoga jest robiona tzw. metodą na gruncie, czyli na wyznaczonej powierzchni przygotowuje się szalunek, wylewa warstwę betonu o grubości od 5 do 15 cm, a następnie dokładnie wyrównuje się jej powierzchnię. Ważne jest, aby wylewkę odpowiednio wypoziomować, z minimalnym spadkiem w kierunku wjazdu. Co umożliwi odprowadzanie wody przy intensywnych opadach deszczu, a jeśli posadzka w garażu będzie nieco podwyższona względem gruntu, ułatwi wjeżdżanie do środka. Jeśli zdecydujemy się na taką posadzkę w garażu, warto wybrać nowoczesną wylewkę cementową o właściwościach samopoziomujących lub tradycyjny jastrych z betonu półsuchego, które polecane są do pomieszczeń technicznych i o podwyższonym poziomie wilgotności. Podłoga z betonu, co prawda nie będzie atrakcyjna pod względem prezencji, ale świetnie się sprawdzi pod kątem użytkowym. Posadzkę z surowego betonu można zaimpregnować, co zmniejszy jej chłonność, ułatwi czyszczenie oraz pozwoli zadbać o względy estetyczne, nadając efektowny kolor.

– posadzka żywiczna

Podłoga wykończona żywicą będzie cechować się nie tylko bardzo efektownym wyglądem, ale też dużą elastycznością i odpornością na szkodliwe działanie substancji chemicznych, doskonałą przyczepnością i antypoślizgowością. Dodatkową jej zaletą jest to, że jest łatwa w montażu – występuje w formie wylewki samopoziomującej lub wymaga ręcznego rozprowadzenia przy pomocy pędzla lub wałka. Posadzki żywiczne są sprzedawane w kilku wariantach kolorystycznych, ale można je też wykańczać, malując farbami lub lakierami epoksydowymi. Są bardzo elastyczne i łatwo je utrzymać w czystości, ale trzeba się jednak liczyć z jej ograniczoną wytrzymałością mechaniczną oraz wysoką ceną.

– płytki ceramiczne

Na podłodze w wielu garażach można również spotkać płytki ceramiczne. Pamiętajmy jednak, że do garażu musimy wybrać kafelki o lepszych parametrach technicznych niż do mieszkania. Najlepiej sprawdzą się płytki gresowe, klinkierowe lub lastrykowe o szorstkiej powierzchni. Ważne, aby były odporne na ścieranie (klasa ścieralności od III do V), nienasiąkliwe (maksymalnie do 3%), odporne na zginanie (minimum 25 MPa) i twarde (5–6 w skali Mohsa). Decydując się na podłogę z płytek w garażu, należy liczyć się z faktem, że jej wytrzymałość nie będzie tak wysoka jak w przypadku wylewki.

Scroll to top