+ 48 533 080 044

Nowoczesny dom a w nim salon z kominkiem.

Salon jest sercem domu, w którym spędzamy najwięcej czasu, szczególnie jeśli jest połączony z otwartą kuchnią. Większość z nas nie wyobraża sobie salonu bez kominka. Często jest to spełnienie wieloletnich marzeń, które w końcu mają szansę się zrealizować. Myślisz o budowie kominka? Podpowiadamy, jaki kominek wybrać w zależności od potrzeb domu.

Przy wyborze kominka do domu na początku należy zastanowić się, jak często będzie on eksploatowany oraz czy będziemy rozpalać go jedynie okazjonalnie, czy może będzie dodatkowym lub głównym źródłem ciepła. Kominek otwarty i zamknięty mają zupełnie inne zastosowanie.

Kominek otwarty dla przyjemności

Tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem buduje się dziś sporadycznie. Ten rodzaj kominka świetnie sprawdzi się jako miła dla oka dekoracja salonu i element reprezentacyjny. Dzięki otwartemu palenisku domownicy mogą bezpośrednio odczuwać ciepło pochodzące z ognia. Niestety nie można mówić o wysokiej efektywności kominka otwartego, gdyż tylko 10–15% energii powstającej w wyniku spalania drewna ogrzewa pomieszczenie. Pozbawiony jest wkładu kominkowego, przez co wygenerowane ciepło utrzyma się w pomieszczeniu tylko krótki czas. Jeśli ogrzewanie domu zapewnia na przykład piec CO, kominek otwarty będzie pełnił funkcję estetyczną. Warto wspomnieć, ze tego typu kominki warto zabezpieczyć, tak aby nie stanowił zagrożenia dla mieszkańców i dla domu. Należy zadbać o to, aby posadzka przed kominkiem była wykonana z materiałów niepalnych, a w okolicach kominkach nie powinno być żadnych materiałów łatwopalnych. Wybór kominka otwartego z pewnością zadowoli osoby, którym przede wszystkim zależy na względach estetycznych.

Kominek otwarty ma również o wiele większe zużycie drewna – do uzyskania 10 kW energii cieplnej w palenisku otwartym potrzeba od 10 do 20 kg drewna, podczas gdy w nowoczesnym wkładzie kominkowym tylko 3,5 kg.

Kominek zamknięty jako źródło ciepła

Zamknięty kominek wyposażony we wkład może stanowić efektywne źródło ciepła. Nie tylko ogrzeje salon, ale też cały dom lub także wodę. Wystarczy wybrać kominek wyposażony w tzw. wkład, który możemy połączyć z centralnym ogrzewaniem. Kominek zamknięty będzie efektywniejszy od otwartego paleniska, jeśli chodzi o produkcję ciepła. Wkłady kominkowe najwyższej jakości posiadają sprawność nawet na poziomie 80%. Drewno w kominku z wkładem pali się wolniej. Ponadto znacznie większa część energii cieplnej pochodzącej ze spalania jest przekazywana do pomieszczenia, dlatego potrzebujemy mniej paliwa (nawet kilkukrotnie). Decydując się na kominek zamknięty, nie ryzykujemy też pożaru, który może się zdarzyć w razie niedopilnowania ognia.

Kominek wolnostojący, tzw. koza

Piec wolnostojący, popularnie nazywany „kozą”, świetnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń, ponieważ zajmuje niewiele miejsca. Współczesne kominki wolnostojące są eleganckie i stylowe: może mieć kształt okrągły lub kanciasty, wygląd tradycyjny bądź nowoczesny, być wykonany z żeliwa lub stali. Dodatkowo nie wymagają kosztownej zabudowy i są łatwe w instalacji – wystarczy bezpośrednie podłączenie do komina. Dzięki temu „kozę” można postawić w różnych miejscach w domu. Jeśli zależy nam na tym, by piec ogrzewał cały dom, należy zwrócić uwagę na jego moc.

Kominek – główne czy dodatkowe źródło ciepła?

Kominek w salonie może być wykorzystywany do ogrzewania okazjonalnego lub wtedy, kiedy nie jest włączone centralne ogrzewanie lub stanowić podstawowe, ale nie jedyne, źródło ciepła. Chociaż urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom. Wystarczy, że współpracuje z systemem DGP, który rozprowadza nagrzane powietrze za pomocą wentylatora albo w sposób naturalny, wykorzystując zjawisko konwekcji (unoszenia w górę gorącego powietrza). Czynnikiem grzewczym może być też woda. Specjalne wkłady z płaszczem wodnym mogą być połączone z instalacją centralnego ogrzewania i stanowić główne (ale nie jedyne) lub dodatkowe źródło ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy ogrzewać nie tylko wodę do celów CO, ale także przygotowywać ciepłą wodę użytkową.

Wymagania techniczne dla pomieszczeń z kominkiem

Instalację kominka najlepiej przewidzieć na wczesnym etapie budowy domu i zlecić ją poleconemu profesjonaliście z dużym doświadczeniem, który wybierze wyposażenie oraz rozstrzygnie kwestie związane z montażem i doprowadzeniem powietrza potrzebnego do spalania. Warto jednak wspomnieć, że kubatura pomieszczenia, w którym montujemy kominek, powinna wynosić 4 m³ na 1 kW mocy urządzenia – co ważne, nie mniej niż 30 m³. Wszystkie kominki muszą być przyłączone do samodzielnego przewodu dymowego: te, w których wielkość otworu paleniskowego jest mniejsza niż 0,25 m² należy przyłączyć do przewodu o przekroju minimum 14×14 cm lub średnicy 15 cm, z kolei te o większym otworze powinny być podłączone do komina o przekroju min. 27×14 cm lub średnicy 18 cm. Do kominka zamkniętego należy dostarczyć co najmniej 10 m³/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia. W przypadku kominka otwartego najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie powietrza niezbędnego do spalania oddzielnym przewodem nawiewnym.

Ważne!

– Sprawność kominka powinna wynosić min. 70%.

– Temperatura spalin nie powinna przekraczać 400°C.

– Średnie zużycie drewna w czasie palenia – przy mocy nominalnej 7 kW powinno wynosić 2,5 kg/godz.

– Moc kominka (średnia moc mierzona podczas 3 godzinnego testu) – jeżeli kominek będzie podstawowym źródłem ogrzewania, jego moc powinna wynosić 100-150 W/m².

Scroll to top