+ 48 533 080 044

Przesądy o przeprowadzce. Co robić, aby do nowego mieszkania wnieść szczęście?

Coraz częściej zamieniamy mieszkanie w bloku na dom. Według danych GUS, w pierwszym półroczu inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 54 tysięcy nieruchomości. Wypoczynek we własnym ogrodzie nie pozostaje już jedynie sferą marzeń. A jak już w końcu przeprowadzamy się do naszego miejsca na ziemi, to chcemy, aby wszystko było idealnie. Choć przede wszystkim dom tworzą jego mieszkańcy, to istnieją wierzenia i sposoby na to, jak zapewnić sobie dobrobyt, pomyślność i sprawić, by dobrze się mieszkało. Przedstawiamy przesądy związane z przeprowadzką, czyli co robić, aby do nowego domu wnieść szczęście.

Jeśli przeprowadzka to:

 • w środę lub w sobotę i nie w listopadzie

Najlepszymi dniami na przeprowadzkę jest środa i sobota. Według przesądów przeprowadzka w środę wróży nam wizyty wielu gości. Z kolei w sobotę niesie za sobą ogólne szczęście dla wszystkich domowników.

Nie wolno przeprowadzać się w niedziele – to dzień, którego nie należy zakłócać przenoszeniem mebli czy radykalnymi zmianami w życiu. Przesąd mówi, że osoba, która jednak postanowi się przeprowadzać w niedziele „nie będzie mieć długiego życia”. Piątek i poniedziałek również źle wróżą osobom, które zamieszkają w nowym domu.

Nie tylko dzień tygodnia może być pechowy pod kątem planowanych przeprowadzek. Nie powinno się także urządzać ich w listopadzie, który w polskiej kulturze jest poświęcony pamięci zmarłych. Związany z przeprowadzką zamęt nie wpisuje się w ten nastrój. Najgorszy możliwy wybór to również rok przestępny, a zwłaszcza 29 lutego.

 • tylko w ładną pogodę

W czasie przeprowadzki powinna panować ładna pogoda. Chociaż według niektórych kultur to deszcz właśnie ma zapewnić szczęście domownikom. Warto jednak zastanowić się nad zmianą terminu, gdy na zewnątrz panuje wichura. Przesądy mówią, że silny i porywisty wiatr może zdmuchnąć ognisko domowe i prowadzić do rozpadu rodziny. Przeprowadzki w czasie podmuchów wiatru zalecane są tylko singlom.

 • nie pod trzynastkę!

Liczba 13 uważana jest za pechową. Szukając nowego mieszkania powinniśmy omijać oznaczone tym numerem. Co ciekawe, w Japonii za pechową uznaje się liczbę 4, dlatego w budynkach wielorodzinnych nie ma czwartego piętra ani żadnego innego, w którego nazwie występowałaby czwórka.

 

Wprowadzając się do nowego domu:

 • nie zabieraj ze sobą śmieci

Do nowego miejsca zamieszkania nie powinniśmy zabierać śmieci, zepsutych sprzętów, niepotrzebnych przedmiotów czy starych rupieci z poprzedniego lokalu. Ma to symbolizować odcięcie się od dotychczasowych problemów. Przeprowadzka więc to dobry moment na zrobienie porządków.

 • rozrzuć po kątach grosiki

Zanim zaczniemy ustawiać meble i sprzęty powinniśmy porozrzucać po kątach „grosiki”, czyli monety o nominale poniżej złotówki. Dzięki temu w rodzinie nigdy nie zabraknie pieniędzy.

 • potłucz szkło na szczęście

Tuż po przeprowadzce zaleca się, aby potłuc trochę szkła, np. kieliszki czy szklankę. To dobra wróżba, która zabezpiecza domowników przed kradzieżą i włamaniami. Podobno działa lepiej niż ubezpieczenie.  Uważajmy jednak, aby w nowym domu nie rozbić lustra – bo wtedy czeka nas siedem lat nieszczęścia.

 • najpierw wnieś stół

Pierwszy mebel, jaki powinno się wnieść do mieszkania, to stół. Działanie to ma sprzyjać relacjom rodzinnym, które rozwijają się podczas wspólnych posiłków. Nie powinno się natomiast jako pierwszego mebla wnosić łóżka. Według niektórych to rozleniwia domowników, może nawet przynieść choroby.

 • pierwszy wchodzi mężczyzna lub kot

Jako pierwszy powinien przekroczyć próg nowego domu mężczyzna, dopiero za nim kolejni domownicy. Taki porządek ma gwarantować udane życie. Z kolei, jeżeli chcemy zapewnić sobie szczęście w nowym miejscu, jako pierwszy powinien do niego wejść kot i to najlepiej oknem. Dzięki temu nigdy nie ucieknie nam pomyślność mieszkańców.

 • wygoń złe duchy

Mieszkanie, które ma niechlubną przeszłość, powinno się wyświęcić i wygnać złe emocje, np. wypalając świeczki do cna; rozsypując sól kuchenną w każdym pomieszczeniu na kilka minut, a następnie pozbyć się jej poza mieszkanie, przemywając rzeczy po poprzednich właścicielach wodą z solą. Dom zostanie dzięki temu w pełni oczyszczony ze złych duchów i negatywnej energii.

 • postaw w oknie świecę

Aby zapewnić sobie pomyślność po przeprowadzce, warto postawić w oknie świecę: czerwona przyciąga miłość, zielona pieniądze, pomarańczowa zapewni domownikom dużo siły i zdrowia. Szczęście i dobrobyt przynoszą też elementy wystroju wnętrz, typu dzwoneczki, kwiaty o okrągłych i grubych liściach czy łapacze snów.

 • zapamiętaj pierwszy sen

To, co nam się przyśni pierwszej nocy w nowym miejscu, warto zapamiętać, gdyż może być przepowiednią przyszłości i ziścić się w rzeczywistym życiu.

 

Wybierając się na „parapetówkę”…

Przesądy obejmują również prezenty wręczane na nowe mieszkanie. Niewskazane są różnego rodzaju ostre przedmioty jako powodujące kłótnie i niesnaski. Podobno zestaw noży zwiastuje nieszczęście i może przynieść rychłe przecięcie relacji. Nie wolno wręczać także zegara – przesąd mówi, że odbiera on szczęście i odmierza czas do końca przyjaźni. Źle wróżą różnego rodzaju kolczaste rośliny, na przykład kaktusy czy opuncje. Szczęście mają przynosić za to różnego rodzaju figurki słoni z trąbami uniesionymi ku górze, stare dobre podkowy czy łapacze snów.

 

W przesądy można wierzyć lub nie. To zależy już od Was! W końcu do szczęśliwego życia potrzebni są bliscy i miejsce, do którego chętnie wracamy, w którym możemy wypocząć i czujemy się bezpiecznie. W Espiro Investment od ponad 30 lat z pasją budujemy Wasze wymarzone domy. Zrealizowaliśmy już ponad 300 inwestycji… Chcesz porozmawiać o budowie Twojego domu?  Zadzwoń : + 48 533 080 044

 

Scroll to top