+ 48 533 080 044

Okna w nowoczesnym domu. Doradzamy: Jakie okna wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jeszcze kilka lat temu okna służyły jedynie do doświetlenia i wentylacji pomieszczeń, a na rynku dostępnych było kilka modeli, wyłącznie w podstawowych kształtach i kolorach. Rozwój technologii stolarki okiennej przyniósł szerokie możliwości wyboru okien z uwzględnieniem ich designu i funkcjonalności, dzięki czemu możemy wyróżnić się na tle innych budynków, a wnętrzom nadać niepowtarzalnego charakteru. Czym kierować się przy wyborze okien do nowoczesnego domu? Podpowiadamy!

Odpowiednie dobranie okien do stylu domu jest niezwykle ważne. Mimo że przez wiele lat na rynku królowały prostokątne, białe okna, teraz producenci oferują profile okienne w dowolnym kształcie i o dowolnej barwie. Choć obecnie ogranicza nas jedynie budżet i własna wyobraźnia, to przed podjęciem decyzji o doborze stolarki okiennej warto zastanowić się, w jakim stylu chcemy urządzić dom – tak, aby okno mogło stanowić jego uzupełnienie i dekorację.

Nowoczesny dom, nowoczesne okna

Styl nowoczesny nie jest jednolity, stąd też nie ma jednego, uniwersalnego wzoru drzwi czy okien, które by pasowały do każdego nowoczesnego wnętrza. Duże znaczenie w doborze stolarki ma kształt bryły domu oraz to, jakich materiałów użyto do jego wykończenia. Nowoczesne mieszkania i domy kojarzą nam się z ogromnymi przestrzeniami – zarówno w kontekście przestrzeni mieszkalnej, jak i możliwości zagospodarowania ścian. Niesłabnącą popularnością cieszą się duże okna, często wręcz przeszklenia na całą ścianę. Panoramiczne okna – w wąskich ramach, sięgające od podłogi aż do sufitu, sprawią wrażenie nieograniczonej przestrzeni i zapewniają stały dostęp do naturalnego światła. Taki rozmiar okna często wymusza jednak zastosowanie w procesie produkcji konkretnego materiału: aluminium albo drewna w miejsce PVC. Istotny jest również dobór właściwych barw stolarki okiennej. Okna drewniane lepiej będą komponowały się z domem, w którym drewno użyte zostanie na elewacji czy w projekcie wnętrza. Ciemna barwa ram okien aluminiowych natomiast będzie ładnie kontrastować z jasnymi ścianami. Ciekawym wyborem jest też stolarka okienna w takiej samej barwie jak na przykład dach. Nowoczesne wnętrza najczęściej łączą w sobie prostotę z elegancją, królują w nich neutralne odcienie. Takie minimalistyczne przestrzenie to doskonała baza do wprowadzenia przyciągających wzrok, mocnych akcentów, chociażby w postaci kolorowej ramy okiennej. Obecnie na rynku dostępne są okna dwukolorowe – inne od wewnątrz, inne od zewnątrz, dzięki takiemu udogodnieniu możemy wybrać odważny kolor ramy do wnętrza, a jednocześnie dopasować barwę stolarki do budynku.

Okna o niekonwencjonalnych kształtach? Czemu nie! Poziome przeszklenie, biegnące przez większą część pomieszczenia, będzie ciekawym rozwiązaniem w kuchni czy na przykład w jadalni – szczególnie jeśli za oknem będzie roztaczał się widok na piękny ogród. Zastosowanie mieszkalnego poddasza w nowoczesnym budownictwie wymusza z kolei w górnej części budynku wybór okien o nieregularnych kształtach, na przykład typu bawole oko, albo okien dachowych.

Energooszczędne okna i samoczyszczące się szyby?

Kupując okna, warto zwrócić uwagę również na aspekty technologiczne. W nowoczesnym budownictwie warto przemyśleć wybór okien energooszczędnych, które pomogą obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapewnią najlepszą możliwą termoizolację. Samoczyszczące się szyby? Tak, to możliwe! Na rynku istnieją technologie, które sprawiają, że krople podczas deszczu są rozbijane na powierzchni szyby, dzięki czemu okna mniej się brudzą i zapewnią nam widok bez smug.

Świadomy wybór

Decyzja o zakupie nowych okien powinna być przemyślana i nie można jej podejmować pochopnie. To wybór na lata. Przed budową lub renowacją domu bardzo ważne jest ustalenie liczby okien i ich rozmieszczenia. Kształt i kolor stolarki okiennej powinien zostać dopasowany do charakteru budynku. W sieci i poradnikach wnętrzarskich nie brakuje pięknych wizualizacji z oknami od sufitu do podłogi, jednak trzeba mieć świadomość, że przeszklone ściany to nie tylko same zalety. Mimo że świetnie sprawdzają się przy dogrzewaniu pomieszczeń w zimie, to w lecie, gdy słońce mocno grzeje, mogą dać się we znaki. Przez duże okna łatwo zajrzeć do środka i prościej je sforsować, z tego względu warto zainwestować w rolety okienne oraz zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak wzmocnione pakiety szybowe i antywyważeniowe zaczepy. Choć okna wielkogabarytowe są wymagające również w kwestii utrzymania czystości, to widok z nich może stać się naturalną ozdobą wnętrza, a pomieszczenie miejscem błogiego relaksu.

Jeśli temat okien do nowoczesnego domu jest dla Ciebie ważny, zapraszamy do kontaktu z doradcami Espiro Investment. Z chęcią opowiemy, doradzimy a także zbudujemy dom, z oknami spełniającymi Twoje oczekiwania. Więcej o ESPIRO Investment tutaj.

Scroll to top