+ 48 533 080 044

Scandi czy Japandi? Jaki styl pasuje do Twojego domu?

Modne wnętrza 2021 są przede wszystkim azylem, osobistą, przytulną przestrzenią, która uspokaja lub stymuluje do działania. Pozwalają na ucieczkę od codziennego zgiełku i czerpią inspirację z natury – nie tylko w kwestii kolorystyki. Aranżacje w stylu Scandi i Japandi to najgorętsze trendy tego roku! Zobacz, jak wykorzystać je w swoim mieszkaniu i urządzić dzięki nim funkcjonalne wnętrze.

Choć trendy wnętrzarskie zmieniają się niemal tak samo często jak trendy modowe, to rok 2021 przyniósł ważną ewolucję w temacie urządzania domu – coraz bardziej zaczynamy odchodzić od aranżacji, które mają ściśle określone zasady projektowania. Urządzając własne „cztery ściany”, warto przede wszystkim zadbać o to, aby wnętrze dopasowane było do potrzeb i gustu mieszkańców. To właśnie indywidualizm wybija się na pierwszy plan mody wnętrzarskiej w tym roku! W końcu to my sami musimy czuć się dobrze i móc efektywnie wypoczywać we własnym domu.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym możesz w praktyczny sposób wykorzystać bardzo modne w ostatnim czasie style: Scandi i Japandi. Sam zdecyduj, który będzie pasował do Ciebie i Twojego domu!

Scandi – prostota i minimalizm

Styl skandynawski zawojował wnętrza i nieprędko się to zmieni. Doceniamy go głównie za prostotę, naturalność i funkcjonalność, czyli cechy, dzięki którym nasz komfort mieszkania i samopoczucie jest zdecydowanie lepsze. Scandi, jak łatwo się domyśleć, wywodzi się ze Szwecji, gdzie ludzie pragnęli zrekompensować sobie małą ilość słońca w dzień. Tak powstały przestrzenne i jasne wnętrza, urządzone w prosty, a zarazem funkcjonalny sposób, w których dominują uwielbiane przez Skandynawów naturalne materiały. Najczęściej spotykane, klasyczne połączenie to ciepłe drewno z bielą, szarością i akcentami czerni. Chociaż w projektach coraz śmielej pojawia się również złoto, wprowadzając do wnętrza elegancję i nadając mu oryginalny charakter. Styl skandynawski występuje w trzech odmianach:

  • Styl fiński – wyróżnia się prostotą i elegancją. Charakteryzuje się bardziej kanciastymi formami, dużymi kontrastami; biel łączy się zazwyczaj z granatem, czernią i odcieniami gorzkiej czekolady.
  • Styl szwedzki – najbardziej surowy ze wszystkich odmian. Cechuje go minimalizm; wnętrza są lekkie i nowoczesne z przewagą bieli i naturalnego drewna.
  • Styl duński – jest pełen subtelności, łagodności i romantyzmu. Dopuszcza stosowanie pasteli oraz mocniejszych odcieni w roli pojedynczych akcentów; składa się z okrągłych form, płynnych linii, wyrafinowanych kształtów.

Główne cechy stylu skandynawskiego to:

– jasna kolorystyka –podstawową bazą kolorystyczną tego stylu są jasne, neutralne kolory, takie jak biel, beż i jasne odcienie szarości. Barwy te zauważalne są zarówno na ścianach, jak również w meblach i dodatkach, takich jak tekstylia czy oświetlenie.

– naturalne materiały – we wnętrzach głównie dominuje surowe drewno i rattan; z tych materiałów mogą być wykonane całe meble lub tylko ich części, jak np. dębowe nogi stolika kawowego czy rattanowy kosz. Istotną rolę odgrywa też kamień.

– ergonomiczne formy – w stylu skandynawskim liczy się głównie wygoda i komfort. Praktyczne i funkcjonalne meble oraz dodatki sprawiają, że w mieszkaniu panuje harmonia.

– kontrasty i wyraziste wzory – charakteru stylowi skandynawskiego nadaje geometryczne wzornictwo połączone z mocnymi, kontrastowymi kolorami.

– tkaniny – Scandi to przede wszystkim naturalne materiały: bawełna, len czy juta. W oknach najczęściej znajdziesz wyłącznie rolety, bez firan i zasłon lub z przewiewnymi, lnianymi zasłonami. To doskonała okazja do zaproszenia promieni słonecznych do domu – dzięki którym zyskuje jeszcze więcej naturalnego światła, przestronności i jasności.

– zróżnicowane dodatki – mają za zadanie dopełnić surowe, skandynawskie wnętrze, a ich cechą charakterystyczną jest praktyczność. Świetnie sprawdzą się proste ramki ze zdjęciami lub oryginalnym napisem, wiklinowe elementy z kolei dodadzą uroku i ciepła chłodnym barwom.

Dla kogo styl skandynawski? Dom ubrany w styl skandynawski będzie przyjazny, zaprosi jasną kolorystyką, przytulnym wystrojem i niezwykle wygodnymi meblami – w końcu to krzesła projektowane przez Duńczyków czy Szwedów należą do najbardziej pożądanych na świecie i dających maksimum komfortu. We wnętrzu Scandi nawet odwiedzający poczują się, jak u siebie.

Japandi – miks Skandynawii i orientalnego Wschodu

Japonia i Skandynawia w jednym – czemu nie? Styl Japandi powstał na kanwie wymieszania się stylu japońskiego (Japan) ze skandynawskim (Skandi). Oba style idealnie się uzupełniają i tworzą wnętrze harmonijne, wygodne, a zarazem dopracowane i w założeniu minimalistyczne. Styl japoński wnosi do aranżacji funkcjonalność i surowość, skandynawski – łagodzi je swoimi dodatkami utrzymanymi w stylu hygge (skandynawska koncepcja przytulności i przyjaznej, pełnej ciepła domowej atmosfery). Wnętrza zaprojektowane w stylu Japandi są przestronne, oszczędne, a mimo to niepozbawione domowej przytulności. Zachęcają do wypoczynku, głównie za sprawą delikatnej kolorystyki. Aranżacje są dopracowane w każdym szczególe, aby optymalnie spełniać swoje funkcje. Jak zaaranżować wnętrza w stylu Japandi w swoim domu?

– stonowane kolory – we wnętrzu Japandi królują barwy ziemi – brąz, beż, biel i szarość, przełamane głębszymi, szlachetnymi tonami – terakotową czerwienią, musztardowym żółcieniem, czekoladowym brązem oraz zielenią roślin. Charakteru aranżacji nadadzą czarne akcenty i ciemne gatunki drewna, kontrastujące z jasną kolorystyką. Całość musi pozostać stonowana, krzykliwe barwy i mocne wzory zaburzają równowagę stylu.

– naturalne materiały i rośliny – surowe, najlepiej jak najmniej poddane wykończeniu drewno sprawdzi się nie tylko w meblach, ale i na podłodze (powinna być jednolita!). Chętnie wykorzystywane jest również jako wykończenie jednej ze ścian – fornir lub przytwierdzone do ściany lamele. We wnętrzu nie może zabraknąć roślin – króluje bambus, trawa morska, papier ryżowy oraz porcelana i kamionka; widoczne są inspiracje czerpane z natury w postaci drzewka bonsai oraz kwiatowych kompozycji układanych zgodnie z zasadami japońskiej ikebany.

– niskie meble i dużo wolnej przestrzeni – styl Japandi ogranicza ilość dodatków na rzecz dobrej jakości mebli, pozbawionych wzorów i deseni. Stawia na naturalne surowce, takie jak drewno, rattan czy bambus. Centralne miejsce w salonie japandi powinna zająć niska i rozłożysta sofa. Do tego typu wnętrz świetnie pasować będą niskie ławki, taborety, stoliki kawowe, komfortowe szezlogi, usytuowane tak, aby zachować wystarczająco dużo miejsca do poruszania się między meblami – komfort i wygoda w Japandi są bardzo ważne.

– zachowaj umiar i prostotę – Japandi to przede wszystkim minimalizm, dlatego przestrzeń powinna być uporządkowana, bez nadmiaru akcesoriów i elementów dekoracyjnych. Zagracenie wnętrza nie jest mile widziane, a aranżacje pełne są rozwiązań oferujących możliwość przechowywania (obszerne szafy i zabudowy) za zamykanymi drzwiczkami lub w szufladach.

– światło – duże znaczenie ma również światło, nie tylko to naturalne, którego powinno być możliwie najwięcej (odsłonięte okna), ale i sztuczne. Wnętrza Japandi lubią oświetlenie dyskretne i równomiernie rozmieszczone, sprzyjające wyciszeniu.

Dla kogo styl Japandi? Styl przypadnie do gustu osobom, którym podoba się przytulny minimalizm, lubią otaczać się niewielką liczbą funkcjonalnych przedmiotów i kochają kolory prosto z natury. Wnętrza urządzone zgodnie z tą filozofią są bardzo funkcjonalne, przestronne, jasne, choć wcale nie muszą być duże. Jednak warto już na etapie kupna mieszkania czy budowy domu, zaaranżować odpowiednio przestrzeń – Japandi doskonale sprawdza się we wnętrzach z dużymi oknami lub w nowoczesnych minimalistycznych domach typu „stodoła” usytuowanych blisko natury.

 

 

Scroll to top