+ 48 533 080 044

Na czym polega praca architekta wnętrz?

Ze względu na podwyższone standardy estetyczne w ostatnich latach design odgrywa ogromną rolę życiu człowieka. Lubimy otaczać się rzeczami pięknymi. Kwitnie zarówno design we wnętrzach jak i wzornictwo przemysłowe, odgrywające ogromną rolę we wnętrzach.

Mając tysiące możliwości, inspiracji i produktów, nie mając wiedzy oraz umiejętności w temacie wykończenia wnętrz, trudno jest wybrać właściwie. W głowie inwestora pojawia się wiele pytań, na które osobie niedoświadczonej ciężko znaleźć odpowiedź. Poza kwestią estetyczną i samym projektem, problematyczne staje się również samo wykonanie, wybór ekipy, czy koordynacja prac ekip mijających się na inwestycji.

Budżet przewidziany na realizację inwestycji należy określić już na samym początku. Kosztorysując projekt samemu, klienci nie są w stanie zazwyczaj określić realistycznych kosztów wykonania inwestycji ze względu na mnogość produktów i usług potrzebnych do zakończenia inwestycji. Architekt wnętrz zajmie się wszystkimi zagadnieniami, z którymi zmaga się inwestor. Pomoże podjąć decyzje dotyczące jakości produktów oraz ich cen. Czasem warto zainwestować troszkę większą kwotę, uzyskując dużo lepszą jakość produktu, czasem płacimy za markę.

„Od czego muszę zacząć?”

Współpraca z architektem wnętrz zazwyczaj rozpoczyna się od analizy potrzeb inwestora, poznania jego gustu, preferencji i oczekiwań. Czasem klienci nie potrafią słownie komunikować się w temacie estetyki, czy stylu wnętrz. Warto na spotkanie z projektantem przynieść inspiracje wnętrz, które są bliskie naszym oczekiwaniom. Kwestia wizualna nie będzie jedynym tematem pierwszego spotkania. Architekt będzie chciał dowiedzieć się jak najwięcej o stylu życia, rodzinie, pasjach i marzeniach klienta, aby funkcjonalność wnętrz była stworzona według jego potrzeb. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest ergonomia, która sprawia, że użytkowanie wnętrz jest wygodne i przyjazne dla osób zamieszkujących projektowaną przestrzeń. Architekt weźmie pod uwagę wzrost, styl życia oraz wiele innych aspektów dotyczących klientów. Wykorzysta swoją wiedzę na temat ergonomii i zadba o wygodę użytkowników.

Kolejnym krokiem we współpracy z architektem wnętrz jest inwentaryzacja projektowanych pomieszczeń, na podstawie której projektant przygotuje pierwsze układy funkcjonalne będące podstawą do rozwinięcia tematu potrzeb klienta i funkcjonalności wnętrz. Tutaj dowiemy się gdzie, wg planu 2D, będziemy mieć kuchnię, jadalnię, miejsce do czytania, czy posłanie naszego pupila.

Projektowanie wnętrz jest procesem, w którym kluczowym elementem jest wzajemne zrozumienie, poznanie się i jeden cel – piękne, funkcjonalne i ergonomiczne wnętrze, w którym inwestor będzie czuł się komfortowo.

„Jak by to wyglądało w moim wnętrzu?”

Po zaakceptowaniu układów funkcjonalnych, architekt wnętrz zajmie się wizualizacją, doborem materiałów oraz wstępną dokumentacją. Projektanci tworzą rozmaite propozycje materiałowe korzystając z próbników lub zabierają klientów do showroomów. Dzięki zaangażowaniu klienta na etapie wyboru materiałów, architekt jest w stanie sprawnie przerzucić pomysł w przestrzeń trójwymiarową.

Spacer po modelu wnętrza daje nam obraz całości. Zaczynamy wyobrażać sobie siebie, tam w tej nowej, wyjątkowej przestrzeni z gazetą i kubkiem dobrej kawy.

Tutaj trzeba nadmienić, że na każdym etapie procesu projektowego klient powinien brać czynny udział w dyskusjach i otwarcie wyrażać swoje zdanie, zarówno w przypadku, gdy projektant trafił idealnie, jak i w przypadku, gdy wnętrze lub jego element nie jest w naszym guście.

„Wisienką na torcie” są wizualizacje, które w dużej mierze odzwierciedlają to, jak będzie wyglądać nasze wnętrze. Trzeba jednak pamiętać, że wizualizacja to tylko wersja poglądowa projektu, a podstawą do jego wykonania jest dokumentacja wykonawcza, którą klient dostaje od architekta wnętrz na zakończenie współpracy w zakresie projektowym.

Taki skończony projekt w pełnym zakresie powinien zawierać rysunki elektryki, hydrauliki, układy wybranych ścian (szczególnie łazienki), wykończenie ścian i posadzek, zabudowy G-K, czy ściany działowe oraz inwentaryzację pomieszczeń przez zmianami.

„Czy to dobra firma?”, czyli jak znaleźć dobrą ekipę wykonawczą

Architekci wnętrz zazwyczaj mają swoje zaprzyjaźnione firmy wykonawcze, które polecają swoim klientom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobra ekipa wykończeniowa nie wejdzie na realizację z dnia na dzień. Roboty ekip wykończeniowych są planowane ze sporym wyprzedzeniem, więc należy się zainteresować tematem już na samym początku.

Wybierając ekipę wykonawczą samodzielnie warto obejrzeć wnętrza przez nich zrealizowane i sprawdzić w jakich standardach dana ekipa wykonuje swoją pracę, czy ma dobrego glazurnika, itp.

„Gdzie zamówię materiały do mojego wnętrza?”

Jedną z opcji współpracy z architektem wnętrz jest nadzór nad realizacją projektu. W przypadku nadzoru projektant oblicza i kosztorysuje całość inwestycji, niejednokrotnie pilotując zamówienia i dostawy.

Ponadto pojawia się na inwestycji i nadzoruje prace ekipy wykończeniowej w zakresie zgodności z wykonanym przez niego projektem. Często pojawiające się pytania odnośnie projektu, rozwiązań technicznych, czy inne sprawy związane z wykończeniem skierowane do projektanta. Problemy rozwiązywane podczas cotygodniowych wizyt architekta na realizacji.

Na rynku istnieją również firmy, które przygotują projekt, kosztorys oraz zajmą się kompleksowo realizacją projektu włączając w to zamówienie materiałów, koordynację ekip i montaży. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na załatwianie ogrom spraw związanych z realizacją inwestycji w zakresie wnętrz.

Ze względu na doświadczenie architektów warto korzystać również z poleconych przez nich firm, które zajmują się produkcją i montażem mebli, montażem kominków, podłóg czy schodów, itp.

Ile trwa projekt wnętrz?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Czas trwania projektu zależy od jego zakresu, skomplikowania, a w szczególności od zaangażowania klienta w postęp projektu. Zazwyczaj każdy z etapów projektowania wymaga akceptacji inwestora. Projekt mieszkania o ok. 60m2 trwa średnio ok. 4-12 tygodni. Projekt domu 250m2 to czas 8-24 tygodni. Trzeba pamiętać również, że nie zawsze Architekt wnętrz będzie miał termin żeby zająć się naszym projektem od razu. Czasem warto jednak poczekać na dobrego architekta.

Scroll to top