+ 48 533 080 044

Jak tanio zbudować dom?

W sieci znajdziemy wiele nagłówków sugerujących, że kalkulator, który znajduje się pod linkiem wskaże nam koszty budowy domu. Po wprowadzeniu podstawowych informacji rzeczywiście wskaże rząd wielkości kosztów, ale czy to wystarczające? Na co zwracać uwagę podczas wyboru/tworzenia projektu?

tradycyjne rozwiązania

Przede wszystkim tradycyjne rozwiązania! Materiały, instalacje i technologie, które są zwykle stosowane wiążą się z niższą ceną. Dzieje się tak dlatego, że materiały w hurtowniach są dostępne w dużych ilościach, a ekipy budowlane są w stanie dokładnie określić koszt prac. Ponadto większa konkurencja obniża poszczególne stawki. Decydując się na indywidualne rozwiązania spotkamy się z pewnością z większymi kosztami.

prosta bryła budynku

Wybierając/tworząc projekt powinniśmy zwrócić uwagę również na jego kształt – prosta i zwarta bryła to zdecydowanie niższe koszty. Cena budowy zwiększy się z pewnością, gdy dom składa się z przeszkleń o dużej powierzchni, w tym przypadku nie tylko wzrośnie koszt samej stolarki, ale również konstrukcji domu. Niekorzystnie na ostateczny koszt domu wpływają też dachy płaskie, tarasy i balkony – wybierając projekt zawierający te elementy mamy pewność, że cena budowy wzrośnie.

bloczki betonowe zamiast cegły…

W dużym uproszczeniu, najtańsze w budowie są domy z poddaszem i dwuspadowym dachem o nieskomplikowanej bryle. W przypadku, gdy zależy nam na ograniczeniu wydatków do minimum decydujemy się na budowę domu z bloczków betonowych, pokrycie dachu blachodachówką, ocieplenie styropianem, wentylację grawitacyjną, ogrzewanie za pomocą kotła gazowego i grzejników, okna PVC, bramę segmentową i stalowe drzwi.

Scroll to top