+ 48 533 080 044

Ogrody warzywne dla każdego

Do założenia ogrodu warzywnego wystarczy niewielki obszar na balkonie, tarasie lub w przydomowym ogródku. Samodzielna uprawa warzyw i ziół z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Nic więc dziwnego-warzywniki posiadają same zalety. Jedna z nich jest własna produkcja żywności przy niskim nakładzie finansowym. Drugą zaletą są świeże warzywa i zioła dla całej rodziny.

Podniesione ogrody warzywne

Są alternatywą dla typowych grządek z roślinami, które wyglądają mniej atrakcyjnie i nie da się ich uprawiać na balkonie w centrum miasta. Podniesione ogrody to skrzynie wykonane z drewna, metalu czy betonu. Oprócz tego, że wyglądają dużo schludniej, to łatwiej jest wykonać prace pielęgnacyjne, czy wymienić ziemie na pulchniejszą. Skrzynie możemy wykonać sami lub kupić je w centrum ogrodniczym.

Warzywa łatwe w uprawie

            Warto wybrać warzywa, które dobrze znamy, jak np. rzodkiewka, sałata czy szczypiorek. Warzywnik możemy zapełnić gotowymi rozsadami kupionymi w sklepie ogrodniczym lub wysiać je sami. Nie wszystkie warzywa siejemy wiosną wprost do gruntu np. sałatę, kapustę, paprykę, czy pomidora siejemy do inspektów w lutym i marcu. Dopiero w maju ukorzenione sadzonki przenosimy do warzywnika.

Zgrane duety

Dobrym towarzystwem dla pomidora będzie pietruszka i seler, dla ogórka, koper, a dynia będzie dobrze rosła obok fasoli. Idealne towarzystwo zapewnią sobie również sałata z rzodkiewką, kalarepą i selerem oraz marchew z sałatą i szczypiorkiem. Nie należy sadzić obok siebie warzyw z tej samej grupy i rodziny np. pomidora i ziemniaka, czy też grochu i fasoli. Negatywnie na siebie będą też oddziaływać sałata z pietruszką, słonecznik z ziemniakiem i koper włoski z pomidorem. W warzywniku warto również posadzić rośliny odstraszające szkodniki, takie jak aksamitki, czosnek, nasturcje.

Prawdziwe piękno warzywnika bierze się z pomysłu na ten typ ogrodu, dodawania do warzyw kolorowych ziół i miododajnych kwiatów lub takich, które odstraszają szkodniki (lawenda, aksamitki, nagietki i dalie). Bierze się też z kształtu, artystycznej kompozycji, ciekawych wzorów i kolorów warzyw.

Poradnikiem przewodził Espiroexterior.

Scroll to top