+ 48 533 080 044

Ławy fundamentowe vs płyta fundamentowa – porównanie

Sposobów na posadowienie budynku jest wiele, jednak w budownictwie jednorodzinnym najczęściej korzystamy z dwóch rozwiązań, są nimi ławy fundamentowe i płyta fundamentowa. To posadowienia bezpośrednie stosowane w przypadku, gdy mamy do czynienia z relatywnie prostymi warunkami gruntowymi (grunt nośny znajdujemy stosunkowo płytko). Jeżeli grunty nośne zalegają głęboko, korzysta się z rozwiązań opierających się na posadowieniu głębokim (pośrednim): pale fundamentowe, studnie fundamentowe. To z jakimi warunkami gruntowymi spotykamy się na działce budowlanej możemy sprawdzić zlecając wykonanie badań gruntowych, które następnie są podstawą dla konstruktora do określenia sposobu posadowienia budynku. Proces przenoszenia obciążeń z budynku na grunt jest bardzo ważnym elementem każdej realizacji, bo właśnie od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Co jest najczęściej stosowane?

Prawie każdy „gotowy projekt” czyli taki, który jest wielokrotnie powielany i możemy go zakupić w sklepie internetowym, a następnie zaadaptować zawiera ławy fundamentowe. Dzieje się tak dlatego, że ławy fundamentowe to wariant, który będzie nas kosztował najmniej i jest odpowiedni dla prostej sytuacji gruntowej. Gdy okazuje się, że warunki gruntowe są skomplikowane (grunty nośne osadzone głęboko i/lub wysoki poziom wód gruntowych) architekt adaptujący wspólnie z konstruktorem proponują inne rozwiązanie, zapewne droższe niż to w projekcie gotowym.

Płyta fundamentowa to rozwiązanie stosowane głównie w dwóch przypadkach, gdy poziom wody gruntowej znajduje się bądź może znajdować się dość wysoko lub chcemy wybudować dom, który będzie konsumował mniej energii niż taki na tradycyjnych ławach fundamentowych.

Wady i zalety

Wady

Zalety

Płyta fundamentowa

·         Wysoki koszt
·         Konieczność wykonania projektu (nie dotyczy projektów indywidualnych)

 

 

·         Równomierne przeniesienie obciążeń na grunt, równomierne osiadanie
·         Niższe straty ciepła dzięki ciągłej termoizolacji·         Krótki czas realizacji
·         Płytkie posadowienie
·         Zastosowanie w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych
·         Możliwość wykonania płyty wraz z ogrzewaniem

Ławy fundamentowe

·         Możliwość nierównomiernego osiadania
·         Brak możliwości zastosowania w przypadku trudnych warunków gruntowych
·         Tradycyjne rozwiązanie
·         Niski koszt

Rys. Porównanie ław fundamentowych i płyty fundamentowej.

Artykuł powstał we współpracy z Espiroproperty.pl

Scroll to top