+ 48 533 080 044

Domy energooszczędne – czy warto?

Budownictwo niskoenergetyczne w dużym uproszczeniu jest dążeniem do zmniejszenia zapotrzebowania na energię i ograniczeniem jej zużycia. Im mniejsza energochłonność eksploatacyjna, tym mniej kosztuje utrzymanie domu. Istnieją rozwiązania architektoniczne, materiałowe, konstrukcyjne, instalacyjne i funkcjonalne, które pozwalają na dostosowanie budynku do istniejących warunków klimatycznych. Stosowane są zarówno tradycyjne i sprawdzone rozwiązania, jak i nowoczesne kompleksowe systemy.

Jak zaoszczędzić energię?

Dom, który jest zaprojektowany w odpowiedni sposób będzie konsumował znacznie mniej energii niż tradycyjny. Jest to możliwe poprzez stosowanie izolacji cieplnej ograniczającej straty do minimum, instalację okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, montaż wysokoefektywnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i wykorzystanie systemów grzewczych z pompą ciepła.

Bryła budynku też ma znaczenie

Kolejnym krokiem może być wykorzystanie bryły i ustroju budynku do pochłaniania oraz magazynowania promieniowania słonecznego za pomocą ścian kolektorowych. Następnie aktywne systemy słoneczne z kolektorami cieczowymi stosowane do podgrzewania wody użytkowej. Ważne jest również korzystanie z oświetlenia światłem dziennym i opomiarowanie zużycia energii.

Energochłonność budynków mieszkalnych jest uzależniona od ich gabarytów i oczywiście kształtu. Dom o mniejszej powierzchni i zwartej bryle będzie charakteryzował się znacznie mniejszymi stratami ciepła niż taki, który składa się z wielu przenikających brył wraz z balkonami i tarasami. Poznaj różne projekty domów na domo.com.pl

Usytuowanie budynku

Znaczenie ma również powierzchnia przeszkleń i usytuowanie domu względem stron świata. Warto wpisać dom na działkę tak, aby duże przeszklenia były skierowane w stronę południową. Niekorzystnie na ograniczenie strat ciepła wpływają balkony i tarasy, jeśli nie chcemy z nich rezygnować warto rozważyć na etapie projektowania odpowiednie łączniki, dzięki którym unikniemy powstawania mostków cieplnych.

Scroll to top