+ 48 533 080 044

Ogrodzenie frontowe – wizytówka domu

Ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale też efektowne, stanowiące dopełnienie projektu domu i ogrodu. Dobrze przemyślane ogrodzenie, nawiązuje do elementów dekoracyjnych elewacji, kolorystyki stolarki czy wykorzystanych w projekcie domu materiałów i faktur. Niewątpliwie stanowi integralną część budynku i może wyróżniać się na tle sąsiadów.

O czym należy pamiętać

Coraz więcej miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wprowadza zapisy dotyczące wysokości ogrodzeń, procentu ażurowości, kształtu i rodzaju dopuszczalnych materiałów. Przed przystąpieniem do realizacji należy sprawdzić, czy jesteśmy zobligowani przestrzegać zapisów planu. Kolejnym ważnym aspektem jest wkomponowanie w ogrodzenie frontowe skrzynki elektrycznej i gazowej, zamontowanej w trakcie budowy domu przez gestora sieci. Jeśli na naszej działce znajduje się zbiornik na nieczystości w postaci szamba, warto zastanowić się nad wbudowaniem w ogrodzenie szybkozłączki. W ogrodzeniu frontowym nie może również zabraknąć skrzynki na listy czy wideofonu.

Elementy dodatkowe

            Aby podkreślić charakter inwestycji, warto uzupełnić ogrodzenie frontowe o dodatkowe elementy, które wyróżnią nas wśród ogrodzeń sąsiednich i sprawią, że ogrodzenie będzie bardziej funkcjonalne. W tym celu możemy zdecydować się na dużą nazwę ulicy czy numer domu wycięty z blachy lub z betonu architektonicznego. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie opraw ściennych wbudowanych w mury ogrodzenia lub opraw sufitowych w zadaszeniu furtki. Innym rozwiązaniem są inicjały w furtce lub motywy roślinne w segmentach ogrodzenia.

Materiały dostępne na rynku

            Coraz więcej producentów ogrodzeń udowadnia, że ogrodzenie wcale nie musi być nudne i wykonane z gotowych elementów prefabrykowanych. Ciekawych propozycji jest wiele, np. ogrodzenia z pionowych słupków wychodzących bezpośrednio z podłoża, ułożonych w równych w odstępach, za pomocą których możemy decydować o stopniu ażurowości ogrodzenia. Innym przykładem jest wykorzystanie betonu architektonicznego lub wielkoformatowych płyt gresowych, które zazwyczaj nawiązują do elementów dekoracyjnych wykorzystanych na elewacji budynku. Coraz chętniej Inwestorzy decydują się na ogrodzenia drewniane, które w zestawieniu z elementami betonu architektonicznego, tworzą surowy i szlachetny efekt.

artykuł stworzony we współpracy z www.espiroexterior.pl

Scroll to top