+ 48 533 080 044

Dzieci w ogrodzie – co można zrobić?

Okres wakacyjny sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. W ogrodach, których użytkownikami są dzieci nie może zabraknąć dla nich ciekawych atrakcji. Projektując ogród nie musimy stosować stałych rozwiązań i stref dla dzieci, które z czasem zmienią swoje zainteresowania i sposób zabawy. Ciekawe miejsce dla dzieci we własnym ogrodzie będzie alternatywą dla miejskich placów zabaw i odskocznią od codziennych obowiązków.

Zrób to sam

Chyba każde dziecko uwielbia piaskownice i huśtawki. Zamiast typowej piaskownicy możemy wykorzystać starą łódkę lub zbudować mobilną piaskownice na kółkach. Do wykonania huśtawki wystarczy paleta, na niej kilka poduszek i zamocowanie do drzewa. Innym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie ściany bez okien, wysokiego muru ogrodzenia do wyświetlania bajek dla dzieci, przymocowanie tablicy do rysowania lub ścianki wspinaczkowej. Warto pamiętać, że w teren można przenieść prawie każdą grę planszową np. warcaby czy scrabble ogrodowe.

Wybór roślin

Istnieje wiele ciekawych roślin, które powinny rosnąć w ogrodzie, w którym bawią się dzieci. Preferowane gatunki wyróżniają się dekoracyjnym pokrojem, ciekawą fakturą liści, pachnącymi kwiatami czy owocami. Pamiętajmy, że dzieci muszą wszystko sprawdzić naocznie, wszystkiego dotknąć i doświadczyć. Coraz częstszą praktyką jest sadzenie drzew i krzewów owocowych, zakładanie warzywników i upraw dla dzieci. Podczas doboru roślin warto pamiętać o posadzeniu przynajmniej jednego drzewa, które da schronienie w upalne dni oraz może posłużyć jako miejsce na domek na drzewie lub ciekawego oświetlenia.

Rośliny niepożądane

Należy pamiętać, aby rośliny wykorzystane w ogrodzie, w którym bawią się dzieci były dla nich nieszkodliwe i nie wykazywały właściwości trujących i wywołujących uczulenia czy stany zapalne. Rośliny toksyczne na które należy uważać to np. jagody, liście i kora kaliny koralowej, jagody ligustru pospolitego czy ostrokrzewu, wszystkie części rośliny jałowca sabińskiego. Drzewa i krzewy oraz rośliny zielne stwarzające zagrożenie są opisane w wielu poradnikach o placach zabaw.

Pamiętajmy, że ogrody nie są jedynie dla dorosłych, a sukces ogrodu polega na tym, że uwzględnia wymagania każdego, kto przebywa w jego przestrzeni. Pomysłów na stworzenie azylu dla dzieci jest wiele, tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jeśli chcesz pomocy profesjonalistów w temacie urządzania ogrodu zapraszamy do EspiroExterior.

Scroll to top